17. 03. 2013 - Články -> Titulní strana

Lubomír Šlapka, protidrogový aktivista

Datum narození: 1.2.1965

Lubomír ŠlapkaJeho práce je podobná hře v šach. Nabízí stovky možností, ale jen pár je těch správných. „Každý člověk, kterému naše organizace pomůže, je zároveň energií pro další práci. Každý neúspěch je výzva k hledání nových řešení," říká ředitel Mostu k naději Lubomír Šlapka. Nezisková organizace, jíž šéfuje, poskytuje sociální služby na území Ústeckého a Libereckého kraje. Bojuje proti zneužívání drog a nárůstu HIV/AIDS, zabývá se lidmi na okraji společnosti, řeší problematiku menšin, prostituce, lichvy, provozuje Linku duševní tísně.

Od narození touží být jako Kapitán Nemo. Ten také „svou ponorku" zkonstruoval a zároveň byl jejím lodivodem. Knižní hrdina Nemo vyhlásil válku „pozemským tyranům", Lubomír Šlapka bojuje proti předsudkům a závislostem, které zabíjí lidskou důstojnost i člověka samotného. Nejvíc by si přál, aby služby Mostu k naději nikdo nepotřeboval. „Je to paradox, ale naplnění by mi přineslo, kdyby nebyli žádní toxikomani, žádní zoufalí, nešťastní lidé, kdyby nebyla bída a zmar," vyznává se.

Ze strojaře advokát chudých

Lubomír Šlapka se vyučil strojním mechanikem, později absolvoval odborné studium na subkatedře návykových nemocí Institutu lékařské fakulty v Praze a další různé kurzy, výcviky a vzdělávání v oblasti drog a HIV/AIDS, a také v managementu neziskových organizací. V roce 2010 dokončil vzdělávání pracovníků v sociálních službách.

Nejprve pracoval v komořanských strojírnách. Už tam se začalo projevovat jeho sociální cítění a touha pomáhat lidem v nouzi. Při zaměstnání dělal v 90. letech „advokáta chudých", když pomáhal nezaměstnaným. Než stanul v čele organizace Most k naději, byl streetworkerem, konzultantem Linky duševní tísně, ředitelem Nadace Sokrates, vedoucím v organizaci SOHO i starostou Hory Svaté Kateřiny.

Chvíli i starostoval

Říká, že každá práce měla své plusy a mínusy. „Ve strojírenské profesi jsem měl víc času na rybaření a cestování. Z práce jsem chodil s čistou hlavou, což v současné pozici nejde. Nejsložitější etapa mého života byla, když jsem starostoval. Naštěstí trvala sotva půl roku, ale to poznání si ponesu celý život. Nejdůležitější je však pro mne to, co je a co teprve přijde," zamýšlí se Šlapka.

V psychicky náročné práci mu „čistí hlavu" jeho fenka Jessie, blízcí přátelé, rodina, zejména pak jeho matka - vědma, ale i vnučky a dobří sousedé. „To je spolu se zájmem o kulturu a památky taková nabíječka, že energii mohu i těsně před padesátkou rozdávat, a také to občas dělám," podotýká.

TUCET OTÁZEK PRO LUBOMÍRA ŠLAPKU:

Co nejvíc nesnášíte a v čem si libujete? Nemusím vedro, libuji si ve vodě.
Vaše nejmilejší místo v Mostě? Lokalita U Města Chersonu, děkanský kostel a Hněvín.
Váš ideální odpočinek? Zahrada, rybaření, hory, památky, četba.
Oblíbená a neoblíbená postava z dějin? Můj oblíbený Václav Havel, mí neoblíbení Václav Klaus a Jezuita Koniáš.
Jakou kulturní událost jste v Mostě navštívil naposledy? Koncert Hany Hegerové.
Jakou hudbu posloucháte? Evropský jazz, Radúzu, Hanu Hegerovou, Tomáše Kluse.
V co věříte a čemu nevěříte? Věřím v Boha. Nevěřím penězům, i když jsou také božstvem.
Jaká je vaše největší neřest? Paměť.
Slavíte raději sv. Valentýna nebo Svátek práce? Svátek práce, sv. Valentýn je klam a klamy neslavím.
Chtěl byste žít v jiné době? Ano, zejména v období Karla IV.
Máte radši zeleninový salát nebo pečenou krkovičku? Pečenou krkovičku se zeleninovým salátem.
Co byste popřál mostecké knihovně? Co nejvíce lidí závislých na četbě knih a co nejvíce dobrých knih.

Celý článek na: www.knihovnamost.cz/osobnost/lubomir-slapka