27. 07. 2011 - Články -> Titulní strana

foto

foto

Technoparty přinesla terénním pracovníkům netradiční službu

Šedivé nebe, které tu a tam vyronilo nějakou přeháňku, zima, studený vítr, a v tom necelá tisícovka mladých lidí nerušeně zadupávala travnaté drny na rozlehlé louce za Horní Řasnicí na Frýdlantsku. Neprováděli zde ovšem žádné zemní práce, ale v naprosto sychravém nečase tančili do rytmu několika desítek soundsystémů. Na dvoudenní technoparty, která vypukla 1. července, nechyběli ani terénní pracovníci Mostu k naději. Rozhodně se zde nenudili, a to i přes to, že nepřijeli primárně za zábavou, ale pracovně. Práce zde bylo dost.

„Chtěli jsme vyzkoušet efekt práce v netradičním terénu a v netradičním čase. To byl hlavní důvod naší noční služby a návštěvy technoparty," řekla Šárka Jirošová z programu sociální prevence.

Tým programu sociální prevence a tým drogového programu dorazily na místo činu v pátek kolem osmé hodiny večer. Už tou dobou zde bylo k vidění několik tanečníků, kteří podlehli síle alkoholu či jiných drog, leželi na mokré louce a spali. Mnozí další k tomu neměli daleko. Vzhledem k celkovému počtu lidí však byli tito spáči spíše ojedinělým jevem. Party se teprve pozvolna dostávala do varu.

„Čau, jdete na rychtu?" zeptal se ochraptělým hlasem jednoho z teréňáků návštěvník akce. Byl viditelně pod vlivem, a tak s ním zapředli rozhovor nejprve pracovníci drogového programu. Tento mladý muž se posléze představil jako Michal a po celou dobu byl po boku svého kamaráda Zdeňka. Po pár minutách se rozvyprávěl o svém životě na ulici, squatech a různých bytech, o životě v drogové scéně a o špatné finanční situaci. „Stojí ta za nic, ale pracovat se mi nechce," řekl jakoby mimochodem.

Oba dva dostali pohotovostní drogové balíčky, kontakty na K-centrum a terénní programy drogové i sociální a dále také několik rad a informací o tom, jak si mohou zajistit alespoň dávky životního minima. Přislíbili, že se ozvou a byli vděční.

Podobně jako s touto dvojicí navázali pracovníci Mostu k naději kontakt s několika dalšími lidmi. Zejména pohotovostní drogové balíčky byly hlavním způsobem podpory. Posléze se ukázalo, že tato služba měla svůj význam především pro pracovníky drogového programu, ale i přes to se dvojici z programu sociální prevence podařilo podpořit trojici klientů. Mimo to zde bylo rozdáno přibližně 300 letáků v okolí barů.

foto

Po setmění už bylo celkem složité navazovat komunikaci s potencionálními klienty. Navíc s pokročilým časem se návštěvníci party dostávali do větší a větší nálady nezřídka podpořené různými látkami a neměli zájem nic řešit. To už bylo patrné, že akce nabírá velmi odvázaný směr. Kolem druhé hodiny ráno, se tedy pracovníci přemístili k autu a vydali se směrem k domovu. „Myslím, že tato zkušenost stála za to, a že vcelku naplnila naše očekávání," shrnula noční službu Jirošová. Text Bc. Pavel Pech, foto rajče.cz

Financováno z projektu reg. CZ.1.04/3.1.00/05.00023 „IP 1 Služby sociální prevence v Libereckém kraji" realizovaný podle rozhodnutí č. OLP/1652/2010