16. 01. 2014 - Články -> Titulní strana

Vánoční akce terénních pracovníků PSP Most k naději s Českým Červeným Křížem

Liberec - Ve středu 18. 12. navštívili terénní pracovníci sociální prevence z Mostu k naději společně se zdravotníky z liberecké pobočky Českého Červeného kříže liberecké squaty a provizorní obydlí místních bezdomovců. Lidé bez přístřeší obdrželi drobný Vánoční dáreček, teplé oblečení, teplý čaj a hygienické potřeby. Pracovníci obou organizací jim zároveň poskytli služby sociální a zdravotní péče.

Tato akce nás napadla jako příjemné zpestření naší práce, rozloučení se s rokem 2013 a přání vánočních svátků lidem bez domova, na které mnozí lidé zapomínají, a jejichž život na ulici je velice náročný. V podstatě všechny známe z běžné činnosti v terénu a chtěli jsme jim jejich situaci nějak ozvláštnit a dát jim najevo, že nám na nich záleží,“ říká vedoucí programu sociální prevence Mostu k naději Šárka Jirošová.

Pracovníci obou neziskových organizací navštívili během své předvánoční akce 6 míst, kde bylo přítomno 14 lidí. Všichni s vděkem přijali nabízené služby i materiální pomoc. I přes lehký prosincový mráz, kdy teplota kolem 17hodiny večerní byla jeden stupeň pod nulou, většina bezdomovců neztrácela úsměv. Atmosféra v jejich příbytcích tak byla vcelku příjemná.

Osob bez přístřeší je v Liberci samozřejmě mnohem více a je jasné, že se nemohlo dostat zdaleka na všechny. Ani ostatní však nemusí zoufat. Během zimy i v průběhu dalších období příštího roku je budou terénní pracovníci dále navštěvovat, nabízet jim své služby a případně také něco ze sociálního šatníku, který v rámci organizace Mostu k naději nashromáždili.

„Bohužel aktuálně nejsou k dispozici teplé boty a přikrývky – deky a peřiny, proto prosíme občany, aby tyto věci nevyhazovali do popelnic a kontaktovali jednu z neziskových organizací – Most k naději, nebo Český červený kříž,“ říká Jirošová.

Terénní program sociální prevence aktivně vyhledává osoby bez přístřeší v terénu a zajišťují jejich sociální situaci – zejména pomáhají těmto osobám vyřídit úřady, zajistit ztracené nebo ukradené doklady, motivovat je ke snižování rizik u jejich způsobu života a pomáhájí vyřídit individuální potřeby jednotlivých osob. Pokud se ve Vašem okolí zdržuje osoba bez přístřeší, kontaktujte nás na telefonu: 725 457 257.

Tým z Českého červeného kříže je sestaven z dobrovolných zdravotníků, kteří těmto osobám nabízejí zdravotní ošetření. Mnoho osob bez přístřeší má zkušenosti s odmítavým přístupem lékařů a jejich zdravotní stav je vzhledem k jejich životnímu stylu zhoršený a dokonce je v Liberci i několik osob fyzicky nemohoucích, proto vždy ocení tváře milé posádky sanitky ČČK, která přijede přímo za nimi.